اخبار و مقالات تبلیغات تلویزیونی

قوانین و تعرفه تبلیغات تلویزیونی صدا و سيما در سال ۱۳۹۶

قوانین و تعرفه تبلیغات تلویزیونی صدا و سيما در سال ۱۳۹۶

تاریخ

تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی

قوانین و تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی صدا و سیما

مقدمه:

مجموعه ضوابط و مقررات جذب و پذیرش تیزر تبلیغاتی، پیام بازرگانی و تبلیغات تلویزیونی سال ۱۳۹۶ در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی براساس برآورد ظرفیت‌های پیش‌بینی شده با هدف حمایت حداکثری از کار و سرمایه ایرانی برگرفته از رویکرد زیر، تهیه و تدوین شده است.

–    تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های اقتصادی مقاومتی
–    حمایت از کارآفرینان و به حداکثر رساندن مشارکت واحدهای تولیدی و خدماتی کشور
–    حمایت از تولیدکنندگان، صادر کنندگان محصولات و خدمات ایرانی
–    حمایت از مخترعین و فعالان دانش بنیان
–    ایجاد رقابت سالم در حوزه‌های تولیدی کشور
–    توجه جدی به اصلاح الگوهای مصرف کالاهای داخلی
–    کمک به ارتقاء سطح فرهنگی و آموزشی در بخش‌های سلامت، محیط زیست و ….
–    کمک به ارتقاء سطح استاندارهای کالا و خدمات ایرانی در مقایسه با سایر تولیدات مشابه
–    اهتمام جدی به برند ایرانی و حمایت لازم در این بخش به منظور حضور مستمر برندهای ایرانی که دارای اثرات اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی می‌باشد.

تعاریف
ماده ۱- تیزر تبلیغاتی، پیام بازرگانی، تبلیغات تلویزیونی:
معرفی کالا و خدمات با هدف تجاری که موجب آگاهی، ایجاد علاقه و یا وفاداری در افکار مخاطبین از طریق طراحی ،آماده سازی، تولید و پخش از طریق شبکه های رادیویی و تلویزیونی می‌شود که نتایج آن موجب معرفی و یا ارتقاء نام و نشان تجاری (برند) ،فروش و یا افزایش فروش کالا و خدمات صاحبان آگهی می‌گردد.

ماده ۲- صاحب آگهی:
به اشخاص حقیقی و یا حقوقی (اعم از بخش دولتی یا خصوصی) گفته می‌شود که به منظور معرفی کالا و محصول یا خدمات خود، ضمن پذیرش اصول و ضوابط اداره کل بازرگانی اقدام به سفارش و پخش آگهی از شبکه‌های رادیو و تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌نمایند.

۲-۱: گروه صاحبان آگهی:
گروه اول: اپراتورهای تلفن همراه
گروه دوم: بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های قرض الحسنه
گروه سوم: به استثنای گروه یک و دو

هلدینگ گروه اقتصادی برای گروه سوم:
–    هلدینگ‌ها به آن دسته از اشخاص حقوقی صاحبان کالا و خدماتی اطلاق می‌گردد که سهامداران مجموعه گروه‌ها مطابق قانون تجارت، بیش از ۵۰ درصد سهام و سرمایه (که در ثبت شرکتها به ثبت رسیده است) متعلق به گروه اصلی (مرکزی) باشد. به این دسته از صاحبان کالا جدول بودجه ماهانه به کل گروه تعلق می‌گیرد لیکن از آنجا که بقیه ظرفیت‌های تولیدی هر گروه مانند بخش‌های صنایع دستی و فرش‌دستبافت، کشاورزی، صنعت و خدمات براساس جدول هدفمندی و سایر بندها تعیین می‌گردد، مبنای تسهیم جدول بر مبنای سقف بودجه هر گروه خواهد ‌بود.
–    آن دسته از صاحبان کالا و خدماتی که هلدینگ نیستند ولی تنوع محصول یا خدمات داشته باشند بر اساس میزان بودجه ارائه شده برای هر یک از گروه محصولات از بقیه ظرفیت‌های تولیدی و سایر بندها تعلق می‌گیرد.
* تبصره  ۱: در صورتی که گروه مذکور در سالهای بعد، از مجموعه هلدینگ خارج شوند مبنای محاسبه بودجه ماهانه میزان اعتبار اولیه گروه در سال قبل بوده و ملاك افزایش بودجه سقف گروه هلدینگ می‌باشد.
ماده ۳- شرکت همکار و تعهدات:
شرکت همکار، به شرکت تبلیغاتی و کانون‌ تبلیغاتی اطلاق می‌شود که دارای مجوز رسمی تبلیغات از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند و ضمن قبول ضوابط و مقررات اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی، اقدام به عقد قرارداد همکاری نمایند.
الف- هر شرکت همکار که برای صاحب آگهی درخواست عقد قرارداد می‌نماید، می‌بایست از صاحب آگهی معرفی‌نامه سال ۱۳۹۶ ارائه نماید. (در صورت عدم قید مدت اعتبار از سوی صاحب آگهی، معرفی‌نامه یک ماه معتبر خواهد بود.)
‌ب- هیچگونه وکالت برای نقل و انتقال واگذاری امتیاز کانون مورد قبول نمی‌باشد. در صورت لزوم بایستی مجوز از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شود.
‌ج- هر نوع همکاری برای جذب مشتری در شبکه های معاند ماهواره‌ای از هر طریق (اعم از طراحی کمپین تبلیغاتی ، تامین یا تسریع در روند یا فرآیند انتشار در این شبکه ها یا ایجاد تسهیلات برای آن ها ) توسط شرکت و یا کانون تبلیغاتی و اعضاء هیئت مدیره شرکتها ممنوع بوده و موجب فسخ یک طرفه قرارداد خواهد شد.
د‌- شرکتهای تبلیغاتی که سال گذشته عقد قرارداد همکاری داشته‌اند اما آگهی از صداوسیما پخش ننموده اند و یا حضور نداشته‌اند، در سال جدید پس از معرفی صاحب آگهی، همزمان با قرارداد پخش می‌توانند قرارداد همکاری نیز منعقد نمایند.
ماده ۴: تعریف قرارداد تبلیغات تلویزیونی و رادیویی و شرایط آن:
قرارداد پخش آگهی تعهدی است کتبی که طبق تعرفه‌های مصوب به صورت دوطرفه که شامل اداره کل بازرگانی و صاحب آگهی و یا به صورت سه طرفه شامل اداره کل بازرگانی، صاحب آگهی و شرکت تبلیغاتی تنظیم و پس از امضاء و اخذ مدارك، معتبر و نافذ خواهد بود.
الف- صاحبان آگهی زمانی مجاز به انعقاد قرارداد می‌باشند که ضوابط و مقررات پخش آگهی بازرگانی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی را پذیرفته باشند.
ب- تمام قراردادها طبق نمونه‌هایی که از قبل توسط اداره کل امور حقوقی تهیه شده، منعقد و مبادله می‌شود.
ج- هر قرارداد بنام یک صاحب آگهی که نام تجاری و نمایندگی رسمی یا مالکیت آن را طبق مدارك رسمی ارائه نماید، منعقد خواهد شد و از پذیرش قراردادهایی که چند صاحب آگهی ائتلاف کرده باشند خودداری می‌شود.
د- در صورتی که صاحبان کالا و خدمات از انجام تعهدات خود برابر تشخیص اداره کل بازرگانی در زمان‌های مقرر خودداری نمایند اداره کل مزبور از پخش آگهی‌های تبلیغاتی صاحب آگهی خودداری می نماید و نسبت به وصول مطالبات خود با اجرای تعدیلات لازم از طریق مبادی ذیربط اقدامات لازم را مبذول می نماید.
ه‌- امضاء قرارداد می بایست از طرف مقام تشخیص و صاحبان امضای مجاز و ذی‌سمت مقامات موضع بند ۱-۲ ضوابط، حاضر باشد و برای اشخاص حقوقی عمومی و خصوصی حسب مورد، ارائه تصویری از اساسنامه و آخرین روزنامه رسمی که در آن صاحبان امضای مجاز را معرفی نموده باشد الزامی است.
و‌- در قراردادهای دوطرفه صاحب آگهی می‌تواند شرکت همکار یا شرکت‌های همکار خود را متعاقباً قبل از پخش معرفی نماید.

*تبصره ۲: تغییر شرکت همکار در قراردادهای سه طرفه با ارائه تسویه حساب از شرکت همکار قبلی، حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ اعلام به اداره کل بازرگانی انجام خواهد شد. قبولی پخش از شرکت همکار جدید بلافاصله صورت میپذیرد، در صورت اعتراض شرکت همکار قبلی، اداره کل بازرگانی جهت تعیین تکلیف کارمزد باقی مانده و اقدامات اجرایی به عنوان حکم و داور مرضی‌الطرفین به مسئله رسیدگی خواهد کرد و نظر اداره کل بازرگانی قطعی و لازم‌الاجرا است.

*تبصره ۳: در صورت اجرای تبصره ۲ تمامی تعهدات سازمان نسبت به صاحبان آگهی کماکان به قوت خود باقی می‌باشد.
ماده ۵- انواع قراردادها: تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی
۵-۱- قراردادهای تبلیغات تلویزیونی: در سال جاری به منظور حمایت هرچه بیشتر از صاحبان کالا و خدمات و استفاده حداکثری از ظرفیت ضرایب بودجه ماهانه/سالانه قراردادها در یک نوع متمرکز می‌شود لیکن در زمان انتخاب برنامه ها بر اساس سطح طبقات به درخواست صاحبان کالا و خدمات/ شرکتهای تبلیغاتی ضرایب مربوط به قرارداد نوع ب و ج تلویزیونی به ترتیب ۱۰۰ و ۲۰۰ درصد اضافه پخش به برنامه انتخابی اعطاء می‌گردد. این مهم علاوه بر کاهش تعداد قراردادها و همچنین کاهش تعداد اسناد پرداختی ظرفیت بسیار مناسبی را در اختیار صاحبان کالا و خدمات برای گروه های ۲ و ۳ فراهم می‌نماید.
* تبصره ۴: تعیین طبقات نوع «ب» و «ج» هر ماه توسط اداره کل بازرگانی اعلام خواهد شد.
۵-۲- قراردادهای آگهی رادیویی مطابق با جداول هر گروه منعقد می‌شود.
۵-۳- قرارداد تبلیغات مشارکتی: قراردادهایی که به موجب آن صاحبان کالا و خدماتی که دارای یکی از قراردادهای فوق‌الذکر باشند و قصد مشارکت حامی مالی برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی را داشته باشند با تفاهم شبکه مورد نظر منعقد خواهد شد.
۵-۴- قرارداد تبلیغات فرهنگی:
۱- عقد قرارداد پخش آگهی‌های فرهنگی با رعایت مجموعه ضوابط و مقررات پذیرش و پخش آگهی‌ها و در قالب جدول ذیل می‌باشد.

جدول تخفیفات تبلیغات تلویزیونی فرهنگی صدا و سیما

جدول تخفیفات تبلیغات تلویزیونی فرهنگی صدا و سیما

۲- تشخیص فرهنگی بودن آگهی به عهده اداره کل بازرگانی خواهد بود.
۳- میزان ریالی پخش در بسته اول (صبحگاهی) و بسته دوم (عصرگاهی) و بسته سوم (شامگاهی) توزیعی یکنواخت خواهد ‌‌‌داشت.
۴- نحوه پرداخت این قراردادها فقط به صورت نقدی می‌باشد.
۵- زمان و شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی براساس ظرفیت‌های ارائه شده از سوی اداره کل بازرگانی تعیین و سفارش توسط صاحبان کالا و خدمات و یا شرکت تبلیغات صورت می‌گیرد.
۵-۵- قرارداد تبلیغات تلویزیونی و رادیویی محتوایی ارزشی و دینی، کتاب و فیلم های سینمایی:
گروه اول: تولیدات محتوایی ارزشی و دینی شامل: کتاب و فیلم‌های ارزشی مانند دفاع مقدس- انقلاب اسلامی- خانواده- کودك و… می‌باشند.
گروه دوم: سایر تولیدات محتوایی فیلم و کتاب را مشمول می‌شود.

۱- عقد قراردادهای ارزشی و دینی دو گروه با رعایت مجموعه ضوابط و مقررات پذیرش و پخش آگهی‌ها در قالب جدول ذیل می‌باشد.

تخفیفات تیزرهای تبلیغاتی ارزشی و دینی صدا و سیما

تخفیفات تیزرهای تبلیغاتی ارزشی و دینی صدا و سیما

۲- کارمزد به اینگونه قراردادها تعلق نمی‌گیرد.
۳- نحوه پرداخت این قراردادها فقط به صورت نقدی می‌باشد.
۴- زمان و شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی براساس ظرفیت‌های ارائه شده از سوی اداره کل بازرگانی تعیین و سفارش توسط صاحبان کالا و خدمات و یا شرکت تبلیغات صورت می‌گیرد.

ماده ۶- انواع امتیازهای تشویقی قراردادهای تبلیغات تلویزیونی و رادیویی صدا و سیما: تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی
الف- اضافه پخش تسریع:
عقد قراردادهای جدید پخش تبلیغات برای سال ۱۳۹۶ از تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ آغاز می‌شود و به منظور تشویق صاحبان کالا و خدمات به برنامه‌ریزی دقیق در تنظیم و انعقاد قرارداد به تفکیک گروه‌های صاحبان کالا و خدمات امتیاز پخش تسریع تعلق خواهد گرفت. ملاك حفظ اضافه پخش تسریع فقط اخذ قرارداد نیست بلکه می‌بایست اسناد مالی آن نیز در تاریخ مقرر طبق جدول گروه‌ها تسلیم امور مالی بازرگانی صدا و سیما شود.
اضافه پخش تسریع در گروه اول و دوم و سوم قراردادهایی است که در تاریخهای زیر منعقد می شود:

اضافه پخش تسریع تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما

اضافه پخش تسریع تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما

ب- امتیاز حضور اولین بار در رسانه ملی:
برای حمایت از کارآفرینی به صاحبان کالاها و خدماتی که برای اولین بار پس از ارائه ثبت آرم تجاری (برند) آگهی، اقدام به انعقاد قرارداد جهت پخش نمایند منوط به عدم حضور طبق جدول ذیل اضافه پخش تشویقی در طول سال ۱۳۹۶ به هر تعداد که قرارداد منعقد نمایند تعلق می‌گیرد .

اضافه پخش اولین حضور در تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما

اضافه پخش اولین حضور در تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما

*تبصره ۵: نام و نشان تجاری (برند) ضمن افزایش کیفیت، کمیت باعث رونق اقتصادی و کاهش امر واسطه‌گری و تعادل قیمت در بازار به خصوص در نوسانات اقتصادی خواهد شد، لذا رسانه ملی در پخش تبلیغات به منظور ارتقاء شاخص‌های فوق‌الذکر نسبت به تقویت آن دسته از صاحبان کالا و خدماتی که علاوه بر محصولات قبلی خود اقدام به تولید طبقه محصولات و خدمات جدید نمایند به هر یک از شناسه آگهی‌ها بر اساس جدول شماره( ۴) درصد اضافه پخش تشویقی تعلق می‌گیرد.
*تبصره ۶:شاخص تشخیص حضور اولین بار، نام و نشان تجاری (برند) کالا یا خدمات می‌باشد و هرگونه تغییری در نام صاحب آگهی و یا شرکت و یا معاونت‌ها و قسمت‌ها و نمایندگی یا استان‌ها مشمول اعطای این امتیاز نخواهد بود و به هر صاحب آگهی یک امتیاز حضور اولین بار اعطاء می‌شود.
* تبصره ۷: به صاحبان کالا و خدماتی که اولین حضور خود در طی سه ماهه آخر سال ۱۳۹۵ در رسانه ملی را تجربه می‌نمایند به انتخاب صاحب کالا و خدمات اضافه پخش تشویقی به حضور اولین بار و یا افزایش بودجه تعلق می‌گیرد.

ماده ۷- اضافه پخش تشویقی مالیات بر ارزش افزوده:
به منظور اجرای قانون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ۱۰% اضافه پخش تشویقی به تمامی صاحبان کالا و خدمات اعطاء می‌شود.

ماده ۸- تسهیلات بخش‌های تولیدی و خدماتی کشور در راستای اجرای هدفمند و هوشمندانه سیاستهای اصل ۴۴ و نیز اقتصاد مقاومتی:
۸-۱: به منظور حمایت حداکثری از تولیدکنندگان داخلی و نیز ارائه‌دهندگان خدمات و کمک به توسعه اقتصادی کشور اضافه پخش تشویقی علاوه بر سایر امتیازات به شرح زیر به محصولات اعطاء می‌شود

تسهیلات بخش‌های تولیدی و خدماتی کشور در پیام های بازرگانی صدا و سیما

تسهیلات بخش‌های تولیدی و خدماتی کشور در پیام های بازرگانی صدا و سیما

ماده ۹- تسهیلات حمایت از تولیدکنندگان و صاحبان خدمات برتر:
به جهت حمایت از آن دسته از صاحبان کالا و خدمات در راستای اصلاح الگوی مصرف، با هدف کاهش مصرف انرژی در جامعه اقدام می‌نمایند و نیز ترغیب تولیدکنندگان داخلی به شرح ذیل به گروه‌های دو و سه پس از ارائه مدارك مثبته مربوطه اضافه پخش اعطاء می‌شود .

تسهیلات حمایت از تولیدکنندگان و صاحبان خدمات برتر در تیزر تبلیغاتی و پیام بازرگانی صدا و سیما

تسهیلات حمایت از تولیدکنندگان و صاحبان خدمات برتر در تیزر تبلیغاتی و پیام بازرگانی صدا و سیما

ماده ۱۰- امتیاز حضور مستمر در رسانه ملی:
برای حمایت از صاحبان کالا و خدمات گروه ۲ و ۳ که سابقه تبلیغات در هر یک از رسانه‌های رادیو یا تلویزیون داشته‌اند اضافه پخش طبق جدول زیر علاوه بر سایر امتیازات اعطاء خواهد شد. اگر مشمول تسهیلات تشویقی افزایش بودجه شده باشد ۱۰۰درصد جدول و اگر بودجه سال ۱۳۹۵ را حفظ کرده باشند ۵۰ درصد و اگر کاهش بودجه داشته باشند ۲۰% جدول ذیل تعلق می‌گیرد .

مزایا و تسهیلات حضور مستمر در تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی صدا و سیما

مزایا و تسهیلات حضور مستمر در تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی صدا و سیما

* تبصره ۸ : به ازاء هر سال حضور مستمر بیش از ۵ سال ۲۰ درصد اضافه پخش به ازاء هر سال به جدول فوق اضافه می‌شود.
*تبصره ۹: ملاك تعیین افزایش بودجه سال ۹۵ میزان پخش  و تعدیل در هر رسانه می‌باشد.

ماده ۱۱- اضافه پخش بودجه سالانه، ماهانه و افزایش بودجه سالانه به تفکیک گروههای صاحبان کالا و خدمات:

الف – گروه اول: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )

اضافه پخش میزان بودجه تیزر تبلیغاتی و میزان افزایش بودجه تبلیغات تلویزیونی در صدا و سیما برای گروه اول

اضافه پخش میزان بودجه تیزر تبلیغاتی و میزان افزایش بودجه تبلیغات تلویزیونی در صدا و سیما برای گروه اول

اضافه پخش میزان بودجه تیزر رادیویی و میزان افزایش بودجه تبلیغات در صدا و سیما برای گروه اول

اضافه پخش میزان بودجه تیزر رادیویی و میزان افزایش بودجه تبلیغات در صدا و سیما برای گروه اول

*تبصره ۱۰: در گروه یک برای بودجه‌های سالانه بالاتر از سقف جدول در تلویزیون به ازای هر ۵۰ میلیارد ریال ۱۰% و در رادیو به ازای هر ۱۰ میلیارد ریال ۲۰% اضافه پخش داده خواهد شد.

ب – گروه دوم: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )

 اضافه پخش میزان بودجه تیزر تبلیغاتی در صدا و سیما برای گروه دوم

اضافه پخش میزان بودجه تیزر تبلیغاتی در صدا و سیما برای گروه دوم

اضافه پخش میزان افزایش بودجه تبلیغات تلویزیونی در صدا و سیما برای گروه دوم

اضافه پخش میزان افزایش بودجه تبلیغات تلویزیونی در صدا و سیما برای گروه دوم

 اضافه پخش میزان بودجه تیزر رادیویی و میزان افزایش بودجه تبلیغات در صدا و سیما برای گروه دوم

اضافه پخش میزان بودجه تیزر رادیویی و میزان افزایش بودجه تبلیغات در صدا و سیما برای گروه دوم

*تبصره ۱۱: در گروه دوم بالاتر از سقف جدول سالانه در تلویزیون به ازای هر ۱۰ میلیارد ریال ۱۰% و در رادیو هر ۵ میلیارد ریال ،۲۰% اضافه پخش تشویقی اعطاء می‌شود.
*تبصره ۱۲: در کلیه گروه‌ها ملاك افزایش بودجه، مقایسه بین مبلغ قرارداد و پخش خواهد بود که در صورتی که پخش کمتر از میزان قرارداد باشد ملاك محاسبه، میزان پخش پس از اجرای تعدیلات لازم خواهد بود.

د- گروه سوم: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
در راستای ادامه حمایت خاص و ویژه از بخشهای تولیدی و خدماتی گروه سوم جداول زیر ارائه شده است.

 اضافه پخش میزان بودجه تیزر تبلیغاتی و میزان افزایش بودجه تبلیغات تلویزیونی در صدا و سیما برای گروه سوم

اضافه پخش میزان بودجه تیزر تبلیغاتی و میزان افزایش بودجه تبلیغات تلویزیونی در صدا و سیما برای گروه سوم

 اضافه پخش میزان بودجه تیزر رادیویی و میزان افزایش بودجه تبلیغات در صدا و سیما برای گروه سوم

اضافه پخش میزان بودجه تیزر رادیویی و میزان افزایش بودجه تبلیغات در صدا و سیما برای گروه سوم

*تبصره ۱۳: در گروه سوم برای بودجه‌های بالاتر از سقف جدول ماهانه در تلویزیون به ازای هر ۱۰ میلیارد ریال ۴۰% و در رادیو هر سه میلیارد ریال ۵۰% اضافه پخش تشویقی اعطاء می‌شود.
*تبصره ۱۴: در صورتی که افزایش بودجه سالانه هر یک از صاحبان کالا و خدمات نسبت به سال قبل رشد بیش از طبقه پیش‌بینی شده در جدول داشته باشند در گروه ۳ به ازای هر ۱۰۰ درصد افزایش بودجه ۱۰% اضافه پخش تشویقی در تلویزیون و در رادیو به ازای هر ۱۰۰% افزایش بودجه ۲۰% اضافه پخش تشویقی به طبقه ماقبل اعطاء خواهد شد.( در رادیو و تلویزیون حداکثر ۵ طبقه افزایش نسبت به آخرین طبقه افزایش بودجه تعلق خواهد گرفت.)
*تبصره ۱۵: صاحبان کالا و خدماتی که از هر گونه اضافه پخش تشویقی، افزایش بودجه ماهانه و سالانه و… استفاده می‌نمایند ،در صورت عدم پخش کامل تمامی قراردادها به نسبت پخش هر قرارداد تعدیلات لازم صورت می‌پذیرد.

ماده ۱۲ – تسهیلات تشویقی طی سال برای تیزر تلویزیونی و رادیویی:
۱- از آن دسته از صاحبان کالا و خدمات که کلیه قراردادهای منعقده خود را تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۶به اتمام برسانند مشروط بر آنکه قرارداد نقدی باشد و مشمول جدول افزایش بودجه شده باشند و یا اولین حضور خود را در صدا وسیما تجربه می‌نمایند و تمامی تعهدات مالی خود را قبل از اتمام قرارداد پرداخت نموده باشند مشمول استفاده از ظرفیت تشویقی ۱۲۰ درصد با حفظ اضافه پخش های هر قرارداد تا ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ خواهند بود، در صورت اتمام بودجه استفاده از ظرفیت تشویقی در طول دوره بلامانع است .
۲- به منظور حضور همه جانبه صاحبان کالا و خدمات آن دسته از صاحبان کالا و خدمات که شامل بند ۱ نیستند و کلیه قراردادهای منعقده خود را تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۶به اتمام برسانند مشمول استفاده از ظرفیت تشویقی ۵۰ در صد با حفظ اضافه پخش‌های هر قرارداد تا ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ خواهند بود در صورت اتمام بودجه استفاده از ظرفیت تشویقی طول دوره بلامانع است .
* تبصره ۱۶: اضافه پخش تشویقی هر نوع قرارداد فقط در چارچوب همان قرارداد پخش خواهند شد.
*تبصره ۱۷: چنانچه پخش اصلی با یک شرکت تبلیغاتی باشد پخش تشویقی اعطایی با همان شرکت تبلیغهاتی می‌بایستی انجام شود ( در صورت اعلام عدم طلب کارمزد توسط شرکت  تبلیغاتی تسهیم رایگان بلامانع است.)
*تبصره ۱۸: این طرح مشمول قراردادهای کاهش بودجه ،فرهنگی آموزشی و کتاب و فیلم سینمایی نمی‌شود .

ماده ۱۳- انواع پرداخت قراردادهای تبلیغات تلویزیونی و رادیویی: ت( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
الف- نقدی:

جدول اضافه پخش نحوه پرداخت نقدی تیزر تبلیغاتی، پیام بازرگانی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما برای گروه اول و دوم

جدول اضافه پخش نحوه پرداخت نقدی تیزر تبلیغاتی، پیام بازرگانی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما برای گروه اول و دوم

 جدول اضافه پخش نحوه پرداخت نقدی تیزر تبلیغاتی، پیام بازرگانی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما برای گروه سوم

جدول اضافه پخش نحوه پرداخت نقدی تیزر تبلیغاتی، پیام بازرگانی و تبلیغات تلویزیونی صدا و سیما برای گروه سوم

*تبصره ۱۹: صاحبان آگهی همه گروه ها که شروع قرارداد آنها فروردین ماه ۱۳۹۶ است حداکثر تا مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ وجه قرارداد نقدی خود را می بایست به صورت کامل پرداخت نمایند، ملاك امکان پخش، تایید پرداخت وجوه از سوی امور مالی بازرگانی صدا و سیما می‌باشد.
*تبصره ۲۰: در قراردادهای نقدی (همه گروه‌ها) شروع پخش، پس از واریز وجه به حساب مندرج در قرارداد و ارائه رسید آن و یا ارائه اسناد مالی همزمان با عقد قرارداد حداقل ۱۰ روز قبل از تاریخ پخش امکان‌پذیر خواهد بود.
*تبصره ۲۱: صاحبان آگهی که تمایل به پرداخت وجه به صورت ضمانتنامه بانکی دارند، می‌توانند به تاریخ نیمه زمان قرارداد، ضمانتنامه بانکی ارائه نمایند.
*تبصره ۲۲: صاحبان آگهی گروه یک و دو می توانند در هریک از رسانه ها  یک قرارداد نقدی در طول سال ۱۳۹۶ منعقد نمایند.
*تبصره ۲۳: صاحبان آگهی گروه سه میتوانند قراردادهای نقدی را به صورت یک‌ماهه، دو ماهه، سه ماهه، شش‌ماهه و سالانه منعقد نمایند. ( قراردادهایی که شروع پخش آنها از تاریخ ۱۳۹۶/۱/۱ باشد پس از اصلاح مدارك مثبته مالی می توانند پخش آگهی خود را از زمان عقد قرارداد در سال ۱۳۹۵ شروع نمایند.)
* تبصره ۲۴: آن دسته از صاحبان کالا و خدماتی که در سال ۱۳۹۶ مشمول امتیازات تشویقی افزایش بودجه می‌گردند در صورتیکه بیش از یک  قرارداد در طول دوره منعقد نمایند امتیازات اضافه پخش بودجه و حضور مستمر به آخرین قرارداد منعقده تعلق می‌گیرد.

ب- صورت حسابی: در صورتی که صاحبان کالا و خدمات به دلایل دولتی بودن امکان ارائه چک براساس زمان و موعد پخش را به تاریخ آن ندارند با درخواست بالاترین مقام تشخیص و یا معاون اداری و مالی دستگاه مربوطه یا ذیحساب صاحبان کالا و خدمات صورتحساب صادر میگردد و طرف قرارداد موظف است حداکثر به مدت ۷ روز پس از صدور صورتحساب مبلغ صورتحساب صادره را به حساب ذکر شده در قرارداد پرداخت نمایند.

*تبصره ۲۵: صاحبان کالا و خدمات گروه سه در صورت ارائه ضمانتنامه بانکی، با تشخیص اداره کل بازرگانی صدا و سیما امکان پرداخت قراردادها (به صورت صورتحسابی)، ظرف مدت ۱۰ روز پس از صدور مبلغ صورتحساب صادره به حساب مندرج در قرارداد را دارند.
ج- غیرنقدی: مبلغ قرارداد گروه ۳ به صورت ماهانه تقسیط و توسط صاحبان آگهی، به حساب ذکر شده در قرارداد واریز خواهد شد. اولین قسط همزمان با شروع قرارداد اخذ و آخرین قسط تا چهار ماه پس از پایان قرارداد دریافت و تسویه می شود .
*تبصره ۲۶: درصد مالیات بر ارزش افزوده هر قرارداد طبق مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی برای سال ۱۳۹۶ جداگانه دریافت خواهد شد (مبلغ مالیات بر ارزش افزوده جدا از مبلغ قرارداد دریافت خواهد شد و در جدول محاسبات بودجه قرار نمی‌گیرد.)

ماده ۱۴- تسهیلات تشویقی ماه مبارك رمضان:
صاحبان کالا و خدماتی که ۱۰ روز قبل از شروع ماه مبارك رمضان تا ۱۰ روز بعد از پایان ماه مبارك رمضان جشنواره فروش فوق‌العاده کالا و خدمات را داشته باشند(پس از تایید مراجع ذیصلاح) و میزان تخفیف اعلام شده آنها بین ۱۵ تا ۵۰ درصد به عموم مردم باشد از تسهیلات تشویقی ۴۰ درصد با حفظ اضافه پخش های هر قرارداد در هر رسانه تا ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ برخوردار خواهند بود در صورت اتمام بودجه استفاده از ظرفیت تشویقی در طول دوره بلامانع است.
ماده ۱۵- جدول نرخ پایه آگهی ( تیزر ) در شبکه های رادیویی و تلویزیونی:
تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی
جدول ذیل به عنوان تعرفه پایه تیزر تبلیغاتی برای همه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی لازم‌ الاجرا می‌باشد.

تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی

تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی

 قیمت، تعرفه و هزینه پایه تیزر رادیو، آگهی رادیویی و تبلیغات رادیویی صدا و سیما

قیمت، تعرفه و هزینه پایه تیزر رادیو، آگهی رادیویی و تبلیغات رادیویی صدا و سیما

ماده ۱۶- افزایش طبقه قیمت هر برنامه: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
چنانچه بر اساس  عرضه و تقاضا میانگین یک بسته آگهی در نیمه اول هر ماه بیش از ۶۰، ۷۵ و یا ۹۰% از حجم آن بسته آگهی باشد به ترتیب ۱، ۲ و ۳ طبقه افزایش خواهد یافت و همچنین به ترتیب ۳۰، ۲۰ و ۱۰% حجم را اشغال نماید به ترتیب ۱، ۲ و ۳ طبقه کاهش داده خواهد شد. (منوط به تصمیم اداره کل بازرگانی صدا و سیما)
*تبصره ۲۷: در موارد خاص بنا به تشخیص و تصویب مدیر کل بازرگانی صدا و سیما، طبقه لازم تعیین و ابلاغ می‌شود.

ماده ۱۷- جدول ضرایب ماه های سال: تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی
با توجه به اینکه برنامه های صدا و سیما درماه‌ هایی از سال، دارای مخاطب بیشتری هستند؛ لذا ضرایب ماهانه به شرح جدول ذیل در نظر گرفته شده است. تا نسبت به جدول پایه اعمال شود. این ضرایب شامل کلیه پخش‌ها اعم از داخلی، خارجی، تحت لیسانس، تولید مشترك و… می شود.

نرخ تعرفه، هزینه و قیمت تیزر تبلیغاتی و پیام بازرگانی در ماه های مختلف

نرخ تعرفه، هزینه و قیمت تیزر تبلیغاتی و پیام بازرگانی در ماه های مختلف

ماده ۱۸- ضریب محاسبه آگهی خارجی، مشترك، تحت لیسانس در رادیو و تلویزیون:

ضریب تعرفه تیزر تبلیغاتی و تبیلغات تلویزیونی خارجی، تولید مشترک و تحت لیسانس در صدا و سیما

ضریب تعرفه تیزر تبلیغاتی و تبیلغات تلویزیونی خارجی، تولید مشترک و تحت لیسانس در صدا و سیما

*تبصره ۲۸: در صورتی که در یک آگهی دو یا چند کالا معرفی شود ضریب پایه، کالای با تعرفه بالاتر خواهد بود (با تشخیص اداره کل بازرگانی صدا و سیما) و به ازای هر کالا ۵۰ درصد به ضریب کالای پایه اضافه می‌شود.

ماده ۱۹- انواع آگهی ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی ):
الف- مستقیم ( تیزر ): آگهی کوتاه تبلیغاتی که ویژگی‌های جذاب کالا و خدماتی را به نمایش می‌گذارد در تلویزیون ۱۵ ثانیه و در رادیو نیز ۱۰ ثانیه تعیین می‌شود و کمتر از آن نیز در تلویزیون همان ۱۵ ثانیه و رادیو ۱۰ ثانیه محاسبه می گردد (به استثناء نشان آگهی)
ب- گزارش آگهی ( رپرتاژ ): به آگهی‌هایی که ساختاری مستند داشته و گزارشی از مراحل ساخت و یا تولید و یا ارائه یک خدمت را به تصویر می‌کشد و در آن نقش‌آفرینی وجود ندارد گزارش آگهی اطلاق می‌شود. حداقل زمان گزارش آگهی ۱۲۰ ثانیه می‌باشد. تشخیص ساختار گزارش آگهی با اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما است.
*تبصره ۲۹: گزارش آگهی، در یک بسته آگهی منوط به وجود ظرفیت پخش با در نظر گرفتن اولویت برای پخش سایر آگهی ها می‌باشد.
ج‌- حک آرم: ۱۵ ثانیه می‌باشد و اندازه کادر می بایست ۱/۵ برابر اندازه آرم شبکه بوده و فاصله بین دو پخش برای حک آرم حداقل ۵ دقیقه می‌باشد.
د‌- دعوت به تماشا: متناسب با زمان هر برنامه حداکثر سه نوبت و برای هر نوبت حداقل ۱۵ ثانیه می‌باشد که می‌تواند در یکی از موقعیت‌های قبل، ادامه و انتهای برنامه و یا هر سه موقعیت پخش شود.
ه‌- زیرنویس: حداقل ۱۵ ثانیه و حداکثر ۲۰ ثانیه و کمتر از آن نیز ۱۵ ثانیه محاسبه می‌گردد.
و‌- نشان آگهی: نمایش نام و نشان تجاری و شعار صاحبان آگهی، بدون گفتار، همراه آرم و نشان بازرگانی توأم با موسیقی مصوب شده در ۶ ثانیه ابتدا یا انتهای هر بسته آگهی به تشخیص اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما، به صورت روزانه از هر یک از شبکه‌های سیما پخش می‌شود.
*تبصره ۳۰: ارسال سفارش به منزله پخش در ابتدا یا انتهای کلیه بسته آگهی‌های شبکه تعیین شده می‌باشد .

ز- آگهی فروش مستقیم کالا ( تیزر تبلیغاتی تله شاپینگ ): ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )

جدول تعداد تیزر تبلیغاتی فروش مستقیم کالا در صدا و سیما در طول یکماه

جدول تعداد تیزر تبلیغاتی فروش مستقیم کالا در صدا و سیما در طول یکماه

۱-    قیمت آگهی‌ها براساس نرخ تیزر محاسبه خواهد شد.
۲-    اعتبار هر شناسه تنها برای ۳۰ روز می‌باشد.
۳-     هرشناسه فقط در یک دوره مجوز پخش داشته و در صورت تمایل صاحب آگهی به پخش با زمان کمتر مجاز به اصلاح همان شناسه نبوده و می‌بایست اقدام به تهیه تیزر کوتاه جدید نماید.
۴-    صاحب آگهی مجاز به استفاده از صداپیشگان و هنرپیشگان تکراری در شناسه‌های ماهانه خود نمی‌باشد.

ماده ۲۰- نرخ انواع آگهی : ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی
الف- گزارش آگهی: معادل ۷۰% نرخ طبقه همان برنامه.
ب‌- حک آرم: معادل ۲۵% نرخ طبقه همان برنامه
ج‌- دعوت به تماشا: نرخ دعوت به تماشا قبل معادل ۲ برابر و بین معادل ۲ برابر قبل و بعد معادل ۸۰% نرخ طبقه همان برنامه محاسبه می شود.
*تبصره ۳۱: برنامه‌های ورزشی مشمول این بند نمی‌باشند. در زمان اعلام طبقه هر برنامه ورزشی اعلام خواهد شد.
د‌- زیرنویس: نرخ زیرنویس معادل (قبل) نرخ طبقه همان برنامه.
ه‌- بین برنامه: معادل دو برابر نرخ طبقه همان برنامه در تلویزیون و نرخ آگهی بین برنامه رادیویی معادل قبل می‌باشد.
و‌- نشان آگهی: متناسب با سقف طبقات قرارداد از محل قراردادهای تلویزیونی معادل شبکه های اول و سوم و کلیه شبکه‌ها در اعیاد و مناسبت های خاص و یک روز قبل از آن ۱/۵ برابر می باشد. شبکه های دوم، نسیم و خبر ۷۵ درصد نرخ همان برنامه محاسبه می‌شود. شبکه‌های پویا، نمایش، پنج و آی فیلم ۴۰ درصد نرخ همان برنامه محاسبه می‌شود. شبکه های مستند، آموزش، ورزش ،چهارم، تهران HD و جام جم ۲۰ درصد نرخ همان برنامه محاسبه می شود. نرخ آرم آگهی مربوط به رخدادهای ورزشی متعاقبًا اعلام خواهد شد.
ز‌- بعد: نرخ آگهی بعد معادل ۸۰% قبل همان برنامه محاسبه میشود. (مشروط بر آنکه قبل از برنامه بعدی نباشد.)
ک- تیزر تبلیغاتی اعلام هدایای قرعه کشی و برندگان هر دوره طبق جدول ذیل محاسبه خواهد شد.

ضریب تعرفه تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی جایزه دار در صدا و سیما

ضریب تعرفه تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی جایزه دار در صدا و سیما

*تبصره ۳۳: صاحبان کالا و خدماتی که هدایای قرعه‌کشی خود را از محصولات، کالا و خدمات خود تعیین کنند نرخ آگهی مربوطه مشمول این بند نخواهد بود. در هلدینگ‌ها هدایای قرعه کشی فقط مختص کالا و یا خدمات گروه مربوطه می باشد.
در صورتی که هدایای قرعه‌کشی خودرو باشد به شرح جدول ذیل خواهد بود:

ضریب تعرفه تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی با جایزه خودرو در صدا و سیما

ضریب تعرفه تیزر تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی با جایزه خودرو در صدا و سیما

در صورتی که هدایای قرعه‌کشی هواپیما و یا سفرهای خارجی باشد با ضریب ۱/۹ محاسبه خواهد شد.
*تبصره ۳۴: صاحبان کالا و خدماتی که متقاضی قرعه کشی می‌باشند ملزم به دریافت، تکمیل و قبول شرایط و ضوابط قرعه‌کشی اداره‌کل بازرگانی می باشند.

ماده ۲۱– ارتقاء سطح مهندسی پیام در آگهی‌های بازرگانی و تیزر های تبلیغاتی:
به منظور ارتقاء کیفی و مهندسی پیام در حوزه های فرهنگی و آموزش در آگهی های تبلیغاتی:
۱- آگهی‌هایی که دارای ساختاری داستانی باشند مشروط بر اینکه حداکثر با زمان ۶۰ ثانیه در طبقات ب و ج پذیرش شوند ۴۰ ثانیه محاسبه خواهد شد در طبقات الف همان ۶۰ ثانیه محسوب می شود.
۲- صاحبان کالا و خدماتی که در آگهی های تبلیغاتی خود احترام به والدین ، تحکیم بنیاد خانواده و یا ارتقای سطح سلامت جامعه می پردازند. مشروط بر آنکه آگهی‌های آنان کمتر از ۳۰ ثانیه نباشد و در طبقات ب و ج پذیرش شوند، آگهی‌های آنها ۵ ثانیه کمتر محاسبه خواهد شد در غیر اینصورت مشروط به رعایت ۶۰ ثانیه ۲۰ ثانیه آگهی رایگان به شناسه آگهی تعلق می گیرد.
۳- محیط زیست: صاحبان کالا و خدماتی که در آگهی‌های تبلیغاتی خود توجه به محیط زیست را تبلیغ نمایند، مشروط به پذیرش در طبقات ب و ج با رعایت ۶۰ ثانیه ،۲۰ ثانیه رایگان به شناسه آگهی تعلق می‌گیرد.
۴- بیمه ها: در صورتیکه هر یک از شناسه آگهی بیمه های اختیاری مانند عمر و… را تبلیغ نمایند، مشروط بر رعایت  ۶۰ ثانیه، شناسه آگهی مربوطه ۲۰ ثانیه کمتر محاسبه خواهد شد.
۵- صاحبان کالا و خدماتی که در آگهی‌های تبلیغاتی خود چراغ سلامت مصوب سازمان غذا و دارو را تبلیغ نمایند، مشروط بر آنکه کد شناسه آگهی آنها کمتر از ۴۰ ثانیه نباشد ،۵ ثانیه آگهی رایگان به شناسه آگهی مربوطه تعلق میگیرد.
*تبصره ۳۲: هر یک از صاحبان کالا و خدمات در هر یک از کد شناسه‌های آگهی فقط از یک بند ماده فوق می توانند استفاده نمایند.

ماده ۲۲- موقعیت تیزر تبلیغاتی در بسته تبلیغاتی: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )

ضریب تعرفه و هزینه تبلیغات تلویزیونی و تیزر تبلیغاتی با توجه به موقعیت پخش تیزر در بسته تبلیغاتی

ضریب تعرفه و هزینه تبلیغات تلویزیونی و تیزر تبلیغاتی با توجه به موقعیت پخش تیزر در بسته تبلیغاتی

الف- در برنامه‌های ورزشی درصد افزایش موقعیت آگهی با توجه به زمان پخش توسط اداره کل بازرگانی صدا و سیما تعیین می شود.

ب- در صورت تراکم آگهی در بسته‌ها از هر صاحب آگهی یک آگهی پذیرش می شود.
ج- از هر شناسه آگهی در صورت تکمیل بودن ظرفیت در بسته‌های آگهی صرفاً یک آگهی پذیرش می شود.

ماده ۲۳- زمان سفارش آگهی: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
الف- ارسال سفارشات به صورت پذیرش بر خط و همزمان (آنلاین) تحت وب تا ساعت ۱۸ دو روز قبل از پخش (به جز ایام تعطیل) توسط شرکت همکار صورت می‌گیرد.
ب‌- بسته‌های آگهی جدیدی که به واسطه مسابقات ورزشی و برنامه‌های ویژه که جداگانه اعلام می‌شود از ضابطه فوق مستثنی می‌باشد.
ج‌- سفارش آگهی‌های تلویزیونی و رادیویی خارج از بسته آگهی پذیرفته نمی‌شود.

*تبصره ۳۵: آگهی های زمان دار مانند نمایشگاه‌ها و فروش اوراق مشارکت و اوراق قرضه از اولویت پذیرش و پخش در یک بسته آگهی برخوردار می شوند. (در شرایط مساوی)
– در صورتیکه صاحبان کالا و خدمات در کلیه گروه‌ها در تیزرهای خود از المان های تصویری خاصی استفاده نمایند مانند( پرچم و…) و امکان درج آن در داخل باکس میسر نباشد نرخ تیزر به نرخ آخرین یا اولین باکس محاسبه خواهد شد.

ماده ۲۴- حذف و جابجایی آگهی ها (شامل قراردادها و ظرفیت تشویقی): ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
الف- حذف آگهی تا ۴ روز کاری قبل از پخش مشمول جریمه نمی‌شود.
ب‌- حذف آگهی تا ۳ روز کاری قبل از پخش مشمول ۱۰% جریمه می‌شود.
ج‌- حذف آگهی تا ۲ روز کاری قبل از پخش مشمول ۱۵% جریمه می‌شود.
د‌- حذف آگهی تا یک روز کاری قبل از پخش امکانپذیر نمی‌باشد. در موارد خاص با تایید مدیر کل بازرگانی و با ۳۰% جریمه انجام می‌شود.
ه‌- جابجایی آگهی فقط تا ۴۸ ساعت اداری از پخش امکانپذیر می باشد. (روزهای پنجشنبه تا ساعت ۱۲ ظهر اقدام می شود)

*تبصره ۳۶: آگهی‌هایی که جابجا می‌شود امکان حذف ندارد.
و‌- در صورتی که تغییری در برنامه‌های شبکه‌های مختلف داده شود اگر سفارش در طبقه بالاتر پخش شود صورتحساب معادل طبقه سفارش اولیه صادر خواهد شد اگر در طبقات پایین‌تر پخش شود معادل طبقه پخش شده صورتحساب صادر خواهد شد و لازم به ذکر است در صورت تغییر ساعت پخش برنامه، آگهی با همان طبقه سفارش داده شده محاسبه می‌شود.
ز‌- در صورتی که به جای پخش برنامه‌ای (سریال، فیلم و طنز و…) تکرار برنامه مذکور پخش شود سفارشات بسته‌های قبل، بین و بعد با کاهش ۴۰% نرخ همان طبقه محاسبه می‌شود.

ماده ۲۵- قطع آگهی تبلیغاتی: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
الف- قطع آگهی تبلیغاتی با صدور دستور کتبی مدیر کل بازرگانی صدا و سیما امکانپذیر می‌باشد. همچنین اعلام مکتوب به صاحب آگهی یا شرکت همکار حسب مورد به جز بند ذیل ضروری است. با توجه به حساسیت ویژه رسانه ملی در داخل و خارج از کشور، قطع آگهی در هر زمان از اختیارات مطلق اداره کل بازرگانی بوده و صاحب آگهی و شرکت همکار با آگاهی از این موضوع حق هرگونه ادعا و اعتراض بعدی را در این خصوص از خود سلب و ساقط نموده‌اند.
ب‌- در صورتیکه صاحبان کالا و خدمات از انجام تعهدات خود در زمانهای مقرر خودداری نمایند، اداره کل بازرگانی مختار است نسبت به عدم پخش آگهی‌های تبلیغاتی اقدام نماید و نسبت به وصول مطالبات خود با اجرای تعدیلات لازم از طریق مبادی ذیربط اقدامات لازم را مبذول نماید.
ج‌- در صورتی که قطع آگهی ناشی از بدهی اشخاص باشد پس از وصول مطالبات معوقه پخش مجدد آگهی بلامانع است.
د‌- در صورتی که صاحبان کالا و خدمات ممنوعیت پخش حقوقی و یا قانونی داشته باشند، اداره کل بازرگانی نسبت به آن تصمیم‌گیری خواهد نمود.

ماده ۲۶– صورتحساب: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
صورتحساب آگهی‌های پخش شده به صورت هفتگی تهیه و به صاحبان آگهی ارائه میگردد، در خصوص آن دسته از قراردادهایی که به‌صورت سه جانبه منعقد می‌شود، جهت اطلاع و پیگیری لازم به منظور وصول به موقع، در اختیار شرکت همکار نیز قرارخواهد گرفت.

ماده ۲۷- تعدیل: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
در صورت عدم پخش کامل تا پایان زمان قرارداد در هر نوع قرارداد رادیویی یا تلویزیونی در تمامی گروه‌ها مدت قرارداد افزایش نمی‌یابد و با کسر امتیاز اضافه پخش متناسب با بودجه هزینه شده از زمان پخش، درصد اضافه پخش بودجه ماهانه یا سالانه و افزایش بودجه و حضور مستمر و ظرفیت‌های تشویقی احتمالی به نسبت میزان پخش تعدیل و مفاصا حساب نهایی صادر می‌شود.

ماده ۲۸- فسخ قرارداد تبلیغات تلویزیونی: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
در صورت فسخ قرارداد، با اعلام کتبی صاحب آگهی و تایید اداره کل بازرگانی با توجه به مدت باقیمانده قرارداد، با کسر امتیازات قرارداد متناسب با مبلغ پخش ،براساس جدول ضوابط و طبق ماده (۲۷) اقدام خواهد شد.

ماده ۲۹- کارمزد: ( تعرفه تیزر تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و پیام بازرگانی )
الف- کارمزد به شرکتها و کانونهای تبلیغاتی همکار که دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشند و از قبل ضوابط و مقررات اداره‌ کل بازرگانی را پذیرفته و قرارداد همکاری سال جاری را منعقد و مبادله نموده باشند تعلق می گیرد.
ب- کارمزد در تلویزیون برای گروههای یک و دو ۱۵ درصد و برای گروه سه ۱۷ درصد و در رادیو برای گروه‌ های یک و دو ۲۰ درصد و برای گروه سه ۲۲ درصد پس از کسر کسورات قانونی (مانند بیمه – مالیات و…) پرداخت خواهد شد.
ج- به شرکتها و کانونهای تبلیغاتی همکار که صاحبان آگهی آنها امتیاز حضور اولین بار یکساله طبق بند ب ماده ۶ گرفته‌ اند ۲ درصد و حضور اولین بار سه ساله طبق بند ب ماده ۶ گرفته‌ اند ۳ درصد و حضور اولین بار پنج ساله طبق بند ب ماده ۶ گرفته‌ اند ۴ درصد علاوه بر بند ب ماده ۲۸  پس از کسر کسورات قانونی (مانند بیمه – مالیات و…) پرداخت خواهد شد.
*تبصره۳۷: به شرکتها و کانون‌های تبلیغاتی همکار که صاحبان آگهی آنها در گروه ۲ و ۳ افزایش بودجه داشته‌اند در صورت افزایش ۵۰ درصدی بودجه نسبت به سال گذشته ۲% در صورت افزایش ۱۰۰ درصدی بودجه نسبت به سال گذشته ۳% کارمزد و در صورت افزایش ۲۰۰ درصدی و بالاتر  بودجه نسبت به سال گذشته ۴% کارمزد علاوه بر کارمزد بند (ب) ذکر شده پس از کسر کسورات قانونی (بیمه، مالیات) پرداخت می‌گردد.
د- در قراردادهای دو طرفه که صاحبان آگهی بدون معرفی شرکت همکار اقدام به پخش آگهی نمایند پس از پخش هیچگونه تسهیم و کارمزدی به آنها تعلق نمی‌گیرد.
ه‌- نحوه محاسبه کارمزد براساس کمترین مقدار از میزان پخش و یا وصولی، خواهد بود.
و‌- چنانچه تاریخ اعتبار مجوز وزارت ارشاد اسلامی شرکت به اتمام برسد ۱۰۰% کارمزد به حساب بستانکار شرکت منظور و فقط از تاریخ صدور تاییدیه مکتوب از وزرات ارشاد اسلامی ۵۰% کارمزد متعلقه تا ۶ ماه پرداخت میشود و باقیمانده کارمزد پس از ارائه مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت خواهد شد.

این مجموعه ضوابط شامل ۲۹ ماده و ۳۷ تبصره می باشد که به استناد ماده ۲۲ اساسنامه و قانون اداره سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه های شماره ۱۱۰۰/۳۰۱۹ تاریخ ۱۳۸۳/۴/۱ و ۲۳۰۰/۳۱۸۵/۱۲۴۰ تاریخ ۱۳۸۳/۵/۵ تنظیم و به تصویب ریاست محترم سازمان رسیده است.